Флешбек. Грудень 2019 року: після місяців кропіткої роботи над річним бюджетом до пізньої ночі та без жодних вихідних виснажений фінансовий підрозділ нарешті може перепочити — незабаром розпочнеться 2020 рік, рік нових планів та очікувань.

У січні 2020-го ми вперше почуємо про спалах вірусу у Китаї, відчуємо легке занепокоєння, яке незабаром зміниться гнітючим почуттям страху за майбутнє. Вже в березні світ опиниться в хаосі: мільйони людей перебуватимуть на карантині, кордони закриються, ціни на нафту обваляться, а лікарні будуть переповнені хворими. Для більшості компа- ній у світі бюджет на 2020 рік стане мертвим, застарілим та абсолютно безглуздим.

Коли 2020-й добігає кінця, а ми так само починаємо дивитися у майбутній 2021 рік, стає все більш очевидним, що планування — річ дуже відносна, чимало факторів залишаються поза зоною нашого контролю.

І як би ми не планували 2020 рік, він явно не був таким, як нам здавалося ще на початку року. І навіть якщо ми спробуємо побудувати плани та очікування на 2021-й, схоже, вони теж можуть змінитися за мить.

Гнучкість, адаптивність, вміння вирішувати проблеми, розраховувати на свої сили та шукати креативні рішення — найбільші здобутки року, що минає.

Які ж ці здобутки? Хто був номінований і хто отримає «Оскари» за 2020 рік?

У номінації «Найкращий фільм року» перемога дістається податковій реформі, а саме Закону №466-IX — цього року суттєві податкові новації народні обранці вперше прийняли не у передноворічну ніч, а всередині року. Приголомшлива новина про запровадження правил контрольованих іноземних компаній у боротьбі з офшорами буквально охопила всю країну смутком та відчаєм — доведеться не лише розкривати інформацію про свої компанії у світі, а й сплачувати додаткові податки в Україні. На цьому тлі позитивні новини, такі, як прискорена амортизація, підвищення лімітів за групами платників єдиного податку, зниження штрафних санкцій за нереєстрацію (несвоєчасну реєстрацію) податкових накладних, збільшення розміру доходного критерію для застосування податкових різниць — залишилися поза увагою. Взагалі-то це не єдиний закон, яким змінювався Податковий кодекс країни протягом року. А якщо додати до прийнятих законів ще зареєстровані у ВРУ законопроекти, то можна впевнено перейменувати номінацію на «Найкращий серіал року». Тож, далі буде.

Введення мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок бізнесу може щиро розраховувати на «Оскар» за «Найкращу режисуру». Як відомо, ще у березні 2020 року Верховна Рада ухвалила два закони, які забороняють проведення низки перевірок під час карантину, зокрема, під заборону потрапили планові документальні та фактичні перевірки. Водночас Законом №533-IX встановлено низку винятків із мораторію, найцікавіший — заборона не поширюється на позапланові перевірки, їх можуть про- водити податківці без будь-яких обмежень. І цим скористалася новостворена Державна податкова служба України, завалюючи бізнес нескінченними запитами з на- дання інформації та документації.

Автоматичне відшкодування ПДВ теж загальмувалося саме через по- даткові перевірки, не залишивши бізнесу альтернатив, де шукати варіанти фінансування дефіциту.

Насамкінець, у вересні-2020 у ВРУ з’явився законопроект №4101 про забезпечення збалансованості бюджетних надходжень, яким пропонується відмінити мораторій на планові та фактичні перевірки, крім документальних перевірок платників податків з обсягом доходу до 20 млн грн за попередній календарний рік. Коло щасливчиків звужується. Погодьтеся, режисура захоплююча.

Йдемо далі, номінація «Най- краща чоловіча роль» присуджується голові Державної податкової служби, причому неважливо, кому саме, — Сергію Верланову чи Олексію Любченку. На жаль, у 2020 році ми так і не дочекалися структурних реформ у цьому відомстві. Масштабна структурна реформа з переходу ДПС України до єдиної юридичної особи беззаперечно важлива в керуванні цим відомством, проте бізнесу потрібні справжні сервіси, зрозумілі діалоги мовою закону, своєчасне відшкодування ПДВ, чесні акти за результатами податкових перевірок та головне — розуміння часів турбулентності 2020 року. Важко сприймати закиди податківців до бізнесу стосовно нелогічності або необґрунтованості господарських операцій, відсутності економічної цілі чи економічного ефекту.

Будь-який бізнес націлений на отримання прибутку, проте втри- матися в існуючих умовах стає все складніше. «Оскар» у номінації «Найкраща пісня» заслужено отримує уряд України за постійні діалоги з МВФ щодо виконання та дотримання зобов’язань за Меморандумом.

Справжня українська народна пісня «Ти ж мене підманула». Напевно, всі вже зрозуміли, що до кінця нинішнього року Україна не отримає жодного траншу від МВФ у рамках програми stand-by. Конституційна криза, незбалансований бюджет країни, послаблення анти- корупційних інституцій — непрості випробування наприкінці року.

Доведеться сказати людям правду та шукати інші канали фінансування. Добре, щоб не через додаткову емісію грошей та посилення тиску на бізнес.

Номінація «Найкращий сцена- рій-адаптація» — здогадуєтесь, кому і за що? Правильно, уряду, за адаптивний карантин вихідного дня.

Правда, я не знаю, сценарій якої країни адаптували. Може, дослухалися до Саакашвілі, який заявив, що керівництву України не можна сліпо слідувати європейським директивам, мовляв, це призведе до «повного беззаконня і корупції».

До речі, він теж може стати номінантом на «Оскар» за «Найкращу чоловічу роль другого плану».

Коли 2020 рік добігає кінця, а ми так само починаємо дивитися у майбутній 2021-й, стає все більш очевидним, що планування – річ дуже відносна, чимало факторів залишаються поза зоною нашого контролю. І як би ми не планували 2020 рік, він явно не був таким, як нам здавалося ще на початку року.

Думаю, кожен з вас теж може номінувати на «Оскар» дії нашого уряду. Не стримуйте себе, надсилайте ваші пропозиції. Володаря спеціальної номінації «Почесний Оскар» буде визначено згодом.

Джерело: журнал Banker, грудень 2020/ №2