Якщо говорити про те, що допоможе в ситуації локдауну малому й середньому бізнесу, перше, що спадає на думку – це фінансова допомога від держави або якісь пільгові кредити для бізнесу. Логіка в цьому така – якщо дати гроші бізнесу, то бізнес утримає працівників і не буде їх звільняти, відповідно, ці люди не підуть на біржу праці або у фонд зайнятості за фінансовою допомогою. По суті, коли держава дає гроші малому бізнесу, вона все одно розуміє, що так чи інакше їх потрібно буде віддати: або на біржу, або як допомогу підприємцям. Але якщо цей локдаун триватиме ще три місяці, важливо подумати, як допоможе ця фінансова подушка. Якщо ці гроші будуть спрямовані тільки на виплату зарплат, то на скільки їх вистачить і чи зрештою не помре все одно цей бізнес через кілька місяців. Просто утримувати співробітників – це не вихід. Якщо ці гроші витратити на якусь трансформацію бізнесу, можливо, буде шанс його врятувати.

Коли людина запускає бізнес, вона повинен розуміти всі свої ризики й усю відповідальність. Держава теж не винна, що виник коронавірус, тому перекладати всі свої ризики на державу, я б як людина, у якої теж є бізнес, не стала.

Звісно, хотілося б, щоб була допомога, але це не кожен бізнес врятує. Тому що варто визнати, що бізнес уже ніколи не буде таким, як пів року тому. Змінилися правила й вони змінилися назавжди – якийсь бізнес стане взагалі непотрібним і деякі бізнес-моделі помруть, а якісь інші моделі можуть трансформуватися.

Бізнес – це те, готовий ти тримати удар, чи ні. І не завжди потрібно перекладати відповідальність на державу.

Як власниця бізнесу, я не перекладаю відповідальність на державу й локдаун, я оголосила на самому початку, щоб співробітники не їздили у транспорті, але в мене є така можливість, бо мій бізнес пов’язаний із тією сферою послуг, яку можна надавати онлайн. Зараз дуже багато бізнесів дозволили людям працювати вдома, тому цілком можна сходити в будній день у салон або у спортзал, а потім можна цей час відпрацювати: або ввечері або у вихідний. Якщо подивитися на ресторани, я не можу сказати, що у вихідні більше людей, ніж у четвер або в п’ятницю, бо в людей є усвідомленість і вони самі зараз обирають, ходити їм кудись чи ні. З приводу питання: хто заплатить оренду, яке я зараз часто бачу в соцмережах, то тут потрібно сідати за стіл переговорів і говорити з власником, щоб зменшив оренду. Попит на ресторани падає не тому, що локдаун вихідного дня, а тому, що люди глобально бояться кудись ходити.

І це дуже суб’єктивно, що люди підуть купувати щось саме у вихідний день. Багато людей перейшли на інтернет-покупки. Але якщо щось сильно подобається, то можна знайти час у будній день, щоб поїхати та приміряти. Але тут уже бізнесу потрібно більше вкладатися в інтернет-рекламу. Наприклад, я готова до гнучких схем роботи, якщо співробітник до мене прийде та скаже, що йому потрібен вихідний у понеділок, щоб вирішувати свої питання з шопінгом, косметологією, спортзалом у будні дні, а в суботу він готовий працювати – я буду не проти. У принципі, це те, що може зробити підприємець, щоб якось вибудувати роботу в контексті ситуації, що склалася.

Бізнес – це те, готовий ти тримати удар, чи ні. І не завжди потрібно перекладати відповідальність на державу.