Як бути ефективним у податковому комітеті Верховної Ради

Найбільша група депутатів від партії «Слуга народу» — це представники бізнес-середовища. Очевидно, що саме бізнесмени будуть зацікавлені потрапити до складу Податкового комітету нової ВРУ. З одного боку, це зовсім непогано, адже бізнес має бути краще обізнаним питаннями податкової політики, відчувати, що саме стане стимулом розвитку економіки країни. А з іншого боку, і це я знаю із власного досвіду, кожний бізнесмен, перш за все, переймається власним бізнесом і не бачить «цілісної картинки» економіки країни. Власне кажучи, ті з моїх знайомих, які брали участь у перегонах і насправді замислювалися про цю «цілісну картинку» — зверталися до мене за відповіддю на питання — а як бути ефективними в Податковому комітеті Верховної Ради?

На мою думку, кожний успішний бізнесмен оцінює свою діяльність за такими показниками, як ефективність (співвідношення користі та витрат або часу на досягнення мети) та результативність (ступінь досягнення запланованої мети). Власне кажучи, з цього я кожний раз починаю свою історію.

Я добре пам’ятаю своє перше засідання в Податковому комітеті ВРУ, щойно мене призначили заступником Міністра фінансів. В порядку денному було чимало законопроєктів, авторами яких були народні обранці. І більшість з них Мінфін не підтримував, причому цілком виправдано. Не підтримував на тому засіданні і на інших майбутніх. Чесно кажучи, депутати часто загравали з бізнесом, а на Мінфін завжди вішали ярлики. Нам всім бракувало ефективності та результативності. Гадаю, мій досвід та поради будуть корисними, особливо для тих, хто цінує час — непоправний ресурс нашого життя та країни.

Податкові пільги мають бути обґрунтовані

Статтею 27 Бюджетного кодексу України чітко визначено, що до законопроєкту, прийняття якого призведе до зміни показників бюджету, суб’єкт права законодавчої ініціативи зобов’язаний додати:

— фінансово-економічне обґрунтування (відповідні розрахунки) та

— пропозиції стосовно скорочення витрат бюджету та/або джерел додаткових надходжень бюджету для досягнення збалансованості бюджет.

Не секрет, що більшість депутатських законопроєктів містили пропозиції щодо податкових преференцій та/або спеціальних режимів для певних галузей економіки чи навіть окремих суб’єктів господарювання. Проте жодного разу ми не бачили ані розрахунків, ані пропозицій, як збалансувати бюджет країни в разі прийняття законопроєкту. В очах Комітету Мінфін був таким собі цербером Бюджету країни, нас звинувачували у формалізмі, блокуванні реформ. Дискусія часто заходила в глухий кут, і від цього програвав сам бізнес.

Я переконана, використання стратегії «win-win» та неухильне дотримання чинного законодавства України всіма сторонами процесу дозволять підвищити ефективність й результативність роботи Комітету.

Тому моя перша порада державникам, а не випадковим бізнесменам чи лобістам у Раді – балансуйте бюджет.

Відповідність стратегічним документам держави

Будь-яка законодавча ініціатива має відповідати стратегічним документам країни — Угоді про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, меморандумам МФВ, міжнародним ініціативам, до яких долучилася Україна: BEPS, стандарти прозорості (обмін інформацією), міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування, чинне законодавство України тощо.

Так, згідно з нормами Закону України «Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу», будь-який проєкт закону України має бути перевірений на відповідність acquis communautaire (законодавству ЄС).

Тому моя друга порада державникам, а не випадковим бізнесменам чи лобістам у Раді – перевірте європейськість свого законопроєкту. Якщо не перевірите ви, його автоматично «завалить» Мінфін чи він не пройде комітет.

Робоча група — гарний та роками перевірений інструмент спільної роботи однодумців. І головне тут — навчитися слухати один одного, шукати спільні рішення та святкувати спільну перемогу

Злагоджена командна робота — шлях до успіху

Я переконана, спільна робота Мінфіну та Податкового комітету повинна розпочинатися ще до того, як законопроект буде зареєстрований у ВРУ. Звичайно, за умови, якщо це одна команда зі спільними цілями та цінностями. Формування команди однодумців в Уряді та Раді з цієї перспективи виглядає багатообіцяючою.

Пригадую, як окремі депутати підходили до ложі Уряду у ВРУ із своїми законопроектами та просили їх підтримати або просто проконтролювати. Відверто кажучи, це не дуже гарна ідея, адже представники Уряду приходять на засідання ВРУ із чіткою програмою, вони мають певну місію, повинні концентруватися на виступах депутатів, відповідати на запитання. Це не дуже ефективний майданчик для комунікації. Робоча група — гарний та роками перевірений інструмент спільної роботи однодумців. І головне тут — навчитися слухати один одного, шукати спільні рішення та святкувати спільну перемогу.

Тому моя третя порада державникам, а не випадковим бізнесменам чи лобістам у Раді – ведіть щирий діалог з урядом.

Переконана, що майбутні дискусії у Податковому комітеті ВРУ будуть точитися навколо ідеологічних цінностей, вбудованих в майбутню податкову політику країни. Податкові пільги, як елемент загравання з електоратом, мають відійти у минуле. Кожний буде прагнути ефективності та результативності, в першу чергу, для країни, а не для власного бізнесу. Врешті решт, у війні немає переможців і переможених. І депутати, і урядовці мають плисти в одному човні під назвою Україна.